Bokförlaget Atlas
När jag får tid ska jag - bor mest i Sthlm numera - se över hela den här webbplatsen. Böckerna intill köps, tex, enklare på adlibris.se.
Blogg
Arkiv 2013
Visa senaste 10
maj (8 st)
april (5 st)
mars (8 st)
januari (5 st)
Arkiv 2012
december (1 st)
november (1 st)
oktober (9 st)
september (5 st)
augusti (3 st)
juli (3 st)
juni (3 st)
maj (8 st)
april (3 st)
mars (4 st)
februari (1 st)
januari (7 st)
Arkiv 2011
december (4 st)
november (4 st)
oktober (3 st)
september (5 st)
augusti (3 st)
juli (1 st)
juni (7 st)
maj (4 st)
april (4 st)
mars (2 st)
februari (3 st)
januari (6 st)
Arkiv 2010
december (1 st)
november (8 st)
oktober (17 st)
september (15 st)
augusti (6 st)
juli (1 st)
juni (3 st)
› maj (7 st)
april (10 st)
mars (8 st)
februari (7 st)
januari (21 st)
Arkiv 2009
december (5 st)
november (11 st)
oktober (14 st)
september (10 st)
augusti (11 st)
juli (16 st)
juni (13 st)
maj (18 st)
april (14 st)
mars (9 st)
februari (13 st)
januari (15 st)
Arkiv 2008
december (15 st)
oktober (1 st)
augusti (1 st)
januari (1 st)

Massakern

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-31 13:52

Fortfarande helt skakad över vad som hänt o att ingen information kommit ut från vad som egentligen inträffat och vilka som dödats i massakern i morse. Har flera mycket nära vänner som var/är med på båtarna o orkar inte skriva nåt om Colombia just nu o kan bara uppmana alla att delta i de demonstrationer o protester mot Israels agerande som arrangeras över hela världen just nu. Helt vansinnigt hela grejen. Chockerande.

Stöddemonstrationer för Ship to Gaza 31 maj 2010:

STOCKHOLM
Plats:Sergels Torg 18:00

GÖTEBORG
Gustav Adolfs torg 18.00

UPPSALA
Stora torget kl. 17.00

JÖNKÖPING
18.00 i Rådhusparken

UMEÅ
Rådhustorget kl. 18.00

HELSINGBORG
Gustav Adolfs torg kl. 18.00

Högern segrar igen

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-31 01:58   8 kommentarer

Som jag antytt i tidigare inlägg var de opinionsundersökningar som visade att Antanas Mockus hade en reell chans att vinna dagens colombianska presidentval för mycket gjorda i storstäderna och därmed värdelösa. Uribismons kandidat Juan Manuel Santos - i egenskap av fd försvarsminister ytterst ansvarig för flera av de människorättsskandaler som just nu skakar landet - vann stort med 47 procent mot Mockus 21 procent. En praktseger. Och han kommer, om inget sensationellt händer de närmsta veckorna, lätt vinna i andra omgången 20 juni. Colombia går därmed vidare i den rikting som slogs in på i och med kongressvalet i mars då högern stärktes ytterligare och flera partier bildade av kriminella godsägare tog sig in i kongressen.

Slutsatsen man kan dra är flera men franför allt: a) Colombia är ett land vars folk fortsätter att efterfråga aukoritära lösningar på landets problem. Skulden till detta vilar tungt på Farc, som i princip är den kraft som skapat och under nollnolltalet underhållit Alvaro Uribes militärpopulistiska projekt, det som nu alltså blir kvar vid makten. b) I Colombia bryr sig väljarmajoriteten inte om huruvida politiker, kongressledamöter eller regeringar arbetar med lagliga eller olagliga metoder så länge de håller gerillan på mattan. c) Den femtio år långa konfliktens grundläggande problem - fattigdom, jordkoncentration, korruption o en allt mer sofistikerad knarkhandel - har nu hamnat ännu ett snäpp längre från sin lösning o det lär nu bli mer av åtgärder som är effektiva på fem års sikt men förödande i ett femtioårsperspektiv. d) Den redan förödande konflikten med Venezuela kommer att tillta, och ett krig är allt mer sannolikt. 

Sid, en dag

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-28 23:33   6 kommentarer


Ovan ligger skälet till att jag inte hunnit med några analyser inför det colombianska presidentvalet på söndag. Skön sockerklump. Angående Colombia uppmanar jag tills vidare till lyssning på P1:s Konflikt lördag morgon som helt ägnas valet, landet o konflikten med Venezuela. Lär bli spännande. Ska försöka sätta ihop en text o lägga upp här lördag kväll om mina tankar om vad som pekar mot uribismons liv respektive död.

Choc-Quib-Town

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-28 01:53   3 kommentarer

Nu på lördag spelar min bogotanska pokerkompis Tostao o hans band Choc-Quib-Town på Kägelbanan. Missa inte. Kommer bli rolig kväll. Bandet är från colombianska provinsen Chocó, en fantastiskt vacker men också mycket sorglig plats som spelar en central roll i min kommande bok om kokainkrigets senaste frontlinjer.

Arbetaren

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-13 16:53   29 kommentarer

Är osäker på vad läsare av denna blogg har för relation till tidningen Arbetaren, platsen där jag och en rad andra skribenter tog våra första journalistiska steg. Hur som pågår en debatt om tidningens aktuella förfall där ett upprop som jag undertecknade publicerades i Aftonblandet förra veckan o som i dag fick ett förljuget svar av nye chefredaktören Mattias Pettersson. Bäst följer ni utvecklingen på Rikard Warlenius och Jonas Fogelqvists bloggar. Om jag har nåt att vara stolt för som redaktör utanför tiden på Arena så är det att jag under åren på Arbetaren journalistiskt förlöste vad som skulle bli två av den svenska vänsterns allra viktigaste röster; Rasmus Fleischer och Andreas Malm. Att det var bättre förr är en fras jag ogärna tar i min mun, men att några geniala personer kommer födas på Arbetaren under tiotalet ser allt mindre sannolikt ut. Mycket sorglig hela historien.

Musica

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-10 19:05   2 kommentarer

Ska meddela mig här i lite mer politiserad form snart men tills vidare bara en puff för att jag ihop med Stockholm Konstsim Herr spelar skivor på Momma (Renstiernas gata 30) nu på onsdag 12 maj förutsatt att Elina inte föder vår man just den dagen. Från 20.00. Kom.

Reklam

BLOGGTEXT | Publicerad 2010-05-04 23:53   1 kommentar

Två event att gå på i helgen:

På fredag 18.00 - 21.00 arrar Colombianätverket en helkväll om världens intressantaste land apropå det kommande presidentvalet. Hela programmet: www.tegen2.se.

På lördag är det Textmässa och 13.30 snackar Carl-Michael Edenborg, Isobel Hadley-Kamptz och jag under rubriken "Kokainet: näsgodis eller global dynamit?" Hela programmet: www.textmassan.com.

Böcker/Books
De hatade
Om EU-kris, modern fascism och den europeiska radikahögerns nya måtavlor.
Cocaina
Om kokainets blodiga produktion och pulvrets växande roll som bränsle i krig och politik. ENGLISH
Kött på flykt
Samlade essäer, krönikor och reportage om liv, död, knark, män, manipulation och megastäder.
Americanos - pocket
Politiskt resereportage om Latinamerikas radikala förvandling. Inbunden utgåva slutsåld.
Veganerna
Om djurrättsrörelsens genombrott och andra laddade frågor: Vem har rätt att döda och varför?
Aktuella seminarier
Recenserat
Sigve Indregard (red): Motgift - akademisk ­respons på den nye høyreekstremismen
Alana Lentin och Gavan Titley: The Crisis of Multiculturalism - Racism in a Neoliberal Age
Börje Olsson (red): Narkotika - om problem och politik
Kofi Annan m fl: War on drugs (rapport från Global Commission on Drug Policy)
Johan Anderberg: Cannabusiness
Antonio Salas: El Palestino - una infiltración de las redes del terrorismo internacional
Wendy Hunter, Kurt Weyland, mfl: Leftist Government in Latin America - Successes and Shortcomings
Sebastian Edwards: Left Behind - Latin America and the False Promise of Populism
Ingrid Betancourt: Även tystnaden har ett slut
Garry Leech: Beyond Bogotá - Diary of a Drug War Journalist in Colombia
Tom Feiling: The Candy Machine – How Cocaine Took Over the World
Alfredo Rangel (red): La batalla perdida contra las drogas: legalizar es la opción?
Marc Gonsalves, mfl: Out of Captivity - Surviving 1 967 days in the Colombian Jungle
Mike Davis: Evil Paradises – Dreamworlds of Neoliberalism
Nikolas Kozloff: Revolution! South America and the rise of the new left
Martin Sivak: Jefazo - Retrato íntimo de Evo Morales
Zoé Valdés: La Ficción Fidel
Bra platser
American Prospect
Counterpunch
Democracy Now!
Eurozine
Guardian Weekly
Information
La Jornada
Le Monde Diplomatique
New Left Review
OpenDemocracy
Sin Permiso
South of the Border News
The Economist
The Nation
Dagspress
Clarín (Argentina)
El Mercurio (Chile)
El Pais (Spanien)
El Tiempo (Colombia)
Folha de Sao Paulo (Brasilien)
La Razón (Bolivia)
La República (Peru)
Los Angeles Times (USA)
New York Times (USA)
Reforma (Mexiko)
Últimas Noticias (Venezuela)
Blogg
Akuhujan
Annika Dalén
Caracas Gringo
Dosis de personalidad
Drogsociologi
Erik de la Reguera
Erik Halkjaer
Erik Jennische
Fri abort
Karolina Ramqvist
George Monbiot
Henrik Jönsson
Isobel Hadley Kamptz
John Swedenmark
Jonas Thente
Kalle Palmås
Kulturekonomi
Lars Vilks
Latin America News Review
Latin American Thought
Linna Johansson
Marc Cooper
Memory in Latin America
Per Wirtén
Rasmus Fleischer
The Latin Americanist
Todos Somos Geckos
Upside Down World