När jag får tid ska jag - bor mest i Sthlm numera - se över hela den här webbplatsen. Böckerna intill köps, tex, enklare på adlibris.se.
Arkiv 2013
juni (1 st)
maj (10 st)
april (9 st)
mars (9 st)
januari (4 st)
Arkiv 2012
december (1 st)
november (2 st)
oktober (9 st)
september (6 st)
augusti (5 st)
juli (6 st)
juni (3 st)
maj (9 st)
april (3 st)
mars (10 st)
februari (1 st)
januari (7 st)
Arkiv 2011
december (4 st)
november (4 st)
oktober (3 st)
september (8 st)
augusti (4 st)
juli (1 st)
juni (11 st)
maj (4 st)
april (4 st)
mars (5 st)
februari (5 st)
januari (6 st)
Arkiv 2010
december (3 st)
november (9 st)
oktober (20 st)
september (16 st)
augusti (7 st)
juli (1 st)
juni (2 st)
maj (8 st)
april (12 st)
mars (9 st)
februari (8 st)
januari (25 st)
Arkiv 2009
december (5 st)
november (16 st)
oktober (16 st)
september (12 st)
augusti (13 st)
juli (20 st)
juni (13 st)
maj (21 st)
april (15 st)
mars (10 st)
februari (16 st)
januari (18 st)
Arkiv 2008
december (13 st)
november (2 st)
oktober (1 st)
september (1 st)
augusti (3 st)
juli (3 st)
maj (1 st)
april (3 st)
mars (1 st)
februari (3 st)
januari (7 st)
Arkiv 2007
december (6 st)
november (4 st)
september (1 st)
juni (1 st)
mars (2 st)
februari (6 st)
Arkiv 2006
december (3 st)
november (2 st)
oktober (4 st)
september (3 st)
juli (5 st)
juni (3 st)
maj (4 st)
april (3 st)
mars (2 st)
februari (5 st)
januari (2 st)
Arkiv 2005
december (2 st)
november (2 st)
oktober (1 st)
september (1 st)
augusti (1 st)
maj (1 st)
mars (3 st)
februari (1 st)
januari (2 st)
Arkiv 2004
december (1 st)
januari (1 st)
Arkiv 2003
december (1 st)
september (1 st)
maj (2 st)
april (1 st)
februari (1 st)
Arkiv 2002
december (2 st)
oktober (1 st)
september (2 st)
maj (2 st)
april (1 st)
mars (2 st)
februari (1 st)
januari (1 st)
Arkiv 2001
oktober (1 st)
september (1 st)
augusti (2 st)
maj (1 st)
mars (2 st)
Arkiv 2000
december (1 st)
Till relativismens försvar
BLOGGTEXT | Publicerad 2012-03-05 03:22 17 kommentarer
I dag går mitt svar till Fredrik Ekelund i DN. Har inga förhoppningar om att de som meddelat sig här ska bli annat än väldigt besvikna, men andra kanske finner det intressant. Hoppas det för det är väldigt långt.
Böcker/Books



Kött på flykt
Samlade essäer, krönikor och reportage om liv, död, knark, män, manipulation och megastäder.
Samlade essäer, krönikor och reportage om liv, död, knark, män, manipulation och megastäder.

Americanos - pocket
Politiskt resereportage om Latinamerikas radikala förvandling. Inbunden utgåva slutsåld.
Politiskt resereportage om Latinamerikas radikala förvandling. Inbunden utgåva slutsåld.

Veganerna
Om djurrättsrörelsens genombrott och andra laddade frågor: Vem har rätt att döda och varför?
Om djurrättsrörelsens genombrott och andra laddade frågor: Vem har rätt att döda och varför?
Aktuella seminarier
Recenserat
Bra platser
Dagspress
Blogg


Skrivet av Anna 2012-03-05 07:11
så bra!!!
Tack!!!
Skrivet av Arvid 2012-03-05 10:46
Lattjo läsning
Fett debattinlägg!
Skrivet av Carl-Henrik Jacobsson 2012-03-05 13:35
Tack
"Att det inte finns några absoluta sanningar betyder inte att det inte finns mycket som är betydligt sannare än annat – mycket rimligare, mycket bättre – och i själva verket är postmodernt relativiserande bara ett slags hyperkritisk verksamhet som kräver förnuftet påslaget hela tiden. Ett besläktat missförstånd är tron att man skulle förlora sina egna värderingar, bli nihilist, bara för att man sätter sig in i och på allvar försöker förstå andras. " är det bästa jag läst på mycket länge.
Skrivet av Daniel 2012-03-05 14:32
Svaret.
Fy Faan vad bra skrivet Magnus!
Skrivet av stettiner 2012-03-05 18:48
Det börjar alltid med judarna.....
Konstigt. Nu är alla rättrogna arga på stackars Fredrik. Ingen kommer ihåg en artikel han skrev ett par år innan "balkongmötet"; även relativismen är selektiv. Jag skickade in en liten insändare till Sydsvenskan då det begav sig:
""För två år sedan, i en polemik i Sydsvenskan, försvarade Fredrik Ekelund den invandrarmuslimska antisemitismen. Han hade också den goda smaken att jämföra de svenska judarna med andra världskrigets tyska nazister. Idag är invandrarrasismen inte längre lika rolig, klagar Ekelund. Så fort den riktas mot ”svennar” och inte bara mot judar, protesterar han (”Etniska svenskar föraktas”, 4/10). Då, för två år sedan, hade han ett enkelt recept: eftersom antisemitismen, enligt honom, uppstod 1967, som en följd av Israels ”ockupation”, var det hans bergfasta övertygelse att ”i samma stund som Israel lämnar de ockuperade områdena kommer en stor del av dem som nu drabbats av det antisemitiska giftet att bli kurerade från det”.
Jag har ett lika enkelt recept för Fredrik och hans vänner, som förr var röda och nu är bruna. I samma stund, som ni ger avkall på det demokratiska statsskicket, de mänskliga fri- och rättigheterna, jämställdheten mellan könen och övergår till den rätta tron, kommer problemet att försvinna. Det är väl ett billigt pris att betala för ett samhälle, som åt alla lycka bär?""
Insändaren infördes inte.
Skrivet av Ida 2012-03-05 20:47
Väldigt bra!
Skrivet av Henrik 2012-03-05 21:17
Lysande!
Skrivet av Peter 2012-03-05 21:18
Kanontext, Magnus!
En "heltäckande" analys, får jag säga. Var ett tag sen jag såg någon bli så tilltvålad som Ekelund blev här. Hans ambition att diskutera "hela sanningen" skvallrar om den mannens begränsningar...
Skrivet av Eva 2012-03-06 00:02
Ekelund inte i armkrok med Rothstein
Bra svar!
Undrar emellertid på vilket sätt du menar att Ekelund går "i armkrok med Bo Rothstein"? Rothsteins inlägg i debatten ligger knappast i linje med Ekelunds. Skärpning nu, Magnus.
Skrivet av Magnus 2012-03-07 12:21
Tack!
Tack Magnus!
Jag blir bara så glad när jag läser ditt svar och upptäcker att det finns människor som inte vill förenkla det som faktiskt är svårt.
Skrivet av Norling 2012-03-07 14:08
Bra där!
Intressant nog. Inga reaktioner som varit inne på neg för din artikel. Fritt hittills från sånt här i kommentarerna. Detta under två dagar, Magnus. Jag tror det är talande för hur välformulerad och mångordig - i bästa bemärkelse - din text i DN är.
Skrivet av Henrik 2012-03-07 14:24
Tack
Du lyfter alltid diskussionen till en högre nivå och mer klarsynt nivå. Tack!
Skrivet av Göteborg 2012-03-08 17:06
Skillnaden
Den stora skillnaden mellan en utpräglat välargumenterad artikel som Magnus' är att den fördjupar och förtydligar genom att - om läsaren inte är överens - föda följdfrågor i SAKfrågan. Detta till skillnad från en kulturdebatt som är alltför inriktad på att "vinna", och söka upp perifera svagheter i resonemangen och göra alltför stor affär av dessa.
Skrivet av magnus 2012-03-09 02:03
hej alla. roligt att texten var uppskattad. kändes som det gick att samla upp några grejer jag tyckte det var dags att säga.
Skrivet av Eva 2012-03-10 02:56
Magnus undviker svar
Undrar fortf. på vilket sätt du menar att Ekelund går "i armkrok med Bo Rothstein"? Rothsteins inlägg i debatten ligger knappast i linje med Ekelunds. Skärpning nu, Magnus.
Skrivet av markus 2012-03-12 12:12
fint
Fin artikel.
Skrivet av Jor-El 2012-03-15 01:30
Hmmm...
Ja, det var ju ett väldigt uttömmande och ingående svar på Ekelunds artikel.
Och den senares bristande statistiska underlag för sina teser kritiseras ingående och noggrannt.
Men Magnus hamnar till slut själv i andra förenklingar på sin kant, tycker jag.
Som att Malmö som stad summeras till en hejdundrande succé på några rader. Sina mord och problem till trots...
Eller att främlingsfientliga populismens framgångar inte står i relation till dom eventuella problem en ökad invandring innebär.
Ekelunds gamla hamnarbetarkompisar, några olyckligt valda exempel,
några få, tidigare fräscht röda äpplen i korgen som nu har blivit ruttet bruna. Och icke representativa.
Skånes övriga SD-röstare antas då vara bittra män på landsbygden vars problem med ökad invandring består av perifera petitesser.
Men så göds man också av den "skånska fascistiska traditionen" då,
som verkar ha en del att göra med den italienska.
Vad består denna fascistiska skånska tradition av?
Sjöbo-Sven-Olle Olsson-Carl P. Herslow-SD's valframgångar-Peter Mangs,
är det en skånsk fascistisk tradition?
Edvard Persson? Var snapphanarna den tidens cetniks eller pilkorsare?
Finlands främlingsfientlighet anses å sin sida gödas av "brist på invandring".
Vad gäller Mona Sahlins besök i Södermalmsmoskén känns det som om Magnus medvetet trivialiserar händelsen till åsikten om ett klädval.
Fortsättningen som följer från Ekelund tar ju upp den allvarligare biten,
att Mona Sahlin, som en av multikulturalismens fanbärare har hjälpt till att bereda vägen för en religiös lokal, som väl på plats och i funktion visar sig driva verksamhet och föra politik som många i landet känner sig helt främmande inför.
Själv tycker jag inte hon borde dykt upp överhuvudtaget, eller jobbat politiskt för dess tillblivelse heller för den delen.
Lika lite som jag tycker att Livets Ord, Moonkyrkan eller Plymouthbröderna behöver något politiskt stöd eller mediala show-offs med respekt för sina verksamheter och traditioner.