Bokförlaget Atlas
När jag får tid ska jag - bor mest i Sthlm numera - se över hela den här webbplatsen. Böckerna intill köps, tex, enklare på adlibris.se.
Artiklar
Arkiv 2013
› Visa senaste 10
april (4 st)
mars (1 st)
Arkiv 2012
november (1 st)
september (1 st)
augusti (2 st)
juli (3 st)
maj (1 st)
mars (6 st)
Arkiv 2011
september (3 st)
augusti (1 st)
juni (4 st)
mars (3 st)
februari (2 st)
Arkiv 2010
december (2 st)
november (1 st)
oktober (3 st)
september (1 st)
augusti (1 st)
maj (1 st)
april (2 st)
mars (1 st)
februari (1 st)
januari (4 st)
Arkiv 2009
november (5 st)
oktober (2 st)
september (2 st)
augusti (2 st)
juli (4 st)
maj (3 st)
april (1 st)
mars (1 st)
februari (3 st)
januari (3 st)
Arkiv 2008
december (3 st)
november (2 st)
oktober (1 st)
september (1 st)
augusti (2 st)
juli (3 st)
maj (1 st)
april (3 st)
mars (1 st)
februari (3 st)
januari (7 st)
Arkiv 2007
december (6 st)
november (4 st)
september (1 st)
juni (1 st)
mars (2 st)
februari (6 st)
Arkiv 2006
december (3 st)
november (2 st)
oktober (4 st)
september (3 st)
juli (5 st)
juni (3 st)
maj (4 st)
april (3 st)
mars (2 st)
februari (5 st)
januari (2 st)
Arkiv 2005
december (2 st)
november (2 st)
oktober (1 st)
september (1 st)
augusti (1 st)
maj (1 st)
mars (3 st)
februari (1 st)
januari (2 st)
Arkiv 2004
december (1 st)
januari (1 st)
Arkiv 2003
december (1 st)
september (1 st)
maj (2 st)
april (1 st)
februari (1 st)
Arkiv 2002
december (2 st)
oktober (1 st)
september (2 st)
maj (2 st)
april (1 st)
mars (2 st)
februari (1 st)
januari (1 st)
Arkiv 2001
oktober (1 st)
september (1 st)
augusti (2 st)
maj (1 st)
mars (2 st)
Arkiv 2000
december (1 st)

Fem år till med Bush – hur känns det?

Bokförlaget Atlas    | ARTIKEL | Publicerad 2003-05-22

Reaktion på reaktion. Magnus Linton läser om en amerikansk höger som tajmat väl.

George W Bush står stabilt. Våren 2003 armerade honom vid makten och eftersom tajmingen för ett brett genomslag för militant konservatism i den enda superstaten aldrig varit bättre pekar mycket på att han blir kvar till 2008. Hur känns det?

Livsfarligt, konstaterar helt riktigt majnumret av vänsterliberala The American Prospect. Inte sedan 1920-talet har en så rigid kristen dogmatiker suttit i Vita Huset och öppet skrävlat om att hans utrikespolitik bygger på öga-för-öga-principer direkt hämtade ur Gamla Testamentet och att de beslut som får enorma konsekvenser för hela världen dagligen stäms av mot ”det amerikanska folkets böner”. Som om det inte vore nog återger Norman Mailer i sin nya bok Why are we at war? en utsaga Bush yttrat om sig själv som lägger ännu en bit till förståelsen av ”W:s” världsfrånvända individualism: ”Min lycka är att jag mötte Gud. Jag nådde fram till Vita Huset tack vare kraften i mina böner.”

Den nya världsordningen har alltså fått ett irrationellt momentet av oprövat märke, och som Michael Lind konstaterar i sin aktuella bok Made in Texas – George Bush and the Southern Takeover of American Politics finns tre karakteristika framför andra i Bushs nu tre år gamla bibelbältespolitik: a) massiva skattesänkningar för dem som Gud låtit födas rika, b) fullt stöd åt Ariel Sharons brott mot mänskliga rättigheter och c) en kristet fotad unilateral säkerhetsdoktrin som ska påtvingas världen, nyligen manifesterad i Kriget.

Prospects Harold Meyerson utnämner Bush till ”The most dangerous president ever”, värre än både Reagan och Nixon, och det främst för att tid verkat särskilt gynnsamt för den 43:e presidentens högerradikala agenda: ”Politiska idéer och krafter som planterades av Reagan har nu vuxit till sig under två decennier; de har på en och samma gång blivit starkare och mer extrema. Det är ett skäl till att Bush i dag är så farlig.” Det republikanska partiet har, konstaterar Meyerson, krympt men konsoliderats ideologiskt och Bushadministrationens avsky för multilaterala lösningar ska förstås utifrån den säregna koalition av religiösa och sekulära reaktionärer som omger W; för de kristna fundamentalisterna i regeringen är varje redskap för ”world government” – FN, EU eller internationella brottsmålsdomstolen ICC – bokstavligen Satans verktyg, och för de sekulära men ekonomiskt enormt inflytelserika partibröderna lägger slika institutioner hinder i vägen för den framväxande amerikanska världshegemonin: ”De senare ser förstås inte det kommande amerikanska imperiet som Guds rike utan som – ännu bättre – deras eget.”

Jag börjar bli rädd för Gud. Mer än militär makt, politisk idioti eller sociala spänningar fruktar jag potent irrationalitet av Bushs sort när det gäller risken för ett framtida mörker över moderniteten. Lika pinsamt som det 11 september var att höra vänsterns röster beskriva bin Ladin som rationell politisk agent är det i dag att höra en självbelåten höger framställa Bush som förnuftets fanbärare. USA är ett idealsamhälle jämfört med Afghanistan eller Irak – inget snack – men med tanke på hur makt omfördelats detta halvår tycks det nu viktigare än någonsin att synliggöra religionens avgörande roll i allt bakåtsträveri. För visst är det slående att man jämt – säger jämt – finner en religiös botten när man dyker under ytan på all form av konservatism. Om det så handlar om USA:s auktoritära idé om sitt eget som det universellas intresse, all högers problem med social utjämning och kvinnlig frigörelse, vänsterns kritik av stamcellsforskning och idé om att det skulle vara något essentiellt fel med sexhandel, eller den i samtliga politiska fack djupt rotade uppfattningen att global industriell djurmisshandel är okej – allt sånt bottnar i kristen eller annan tro.

Därför är det så smärtsamt att lyssna till littlebig W. Alla ovanstående uppfattningar – små som stora – samsas i huvudet på världens just nu mäktigaste man. George W Bush är fostrad i ett extremt skikt av den sydstatsmiljö där en hierarkisk syn på ras, klass och kön är lika naturlig i dag som för 80 år sedan, och förutom de globala maktdemonstrationerna har Bush – i Guds namn – redan riktat en rad attacker mot moderniteter som aborträtt, offentliga skolor, miljölagstiftning, äldrevård, cellforskning och homosexuellas rättigheter. Det värsta just nu är emellertid att nyckeln till framgång för amerikanska presidenter – minimal inrikespolitik kombinerad med maximal utrikespolitik, allt byggt på kristen absolutism – tycks så svår att slipa om. Slutsatsen i Michael Linds analys blir därför, tyvärr, lite av en from förhoppning – men förnuftiga människor kan inte göra annat än att instämma: ”Låt oss hoppas att denne moraliskt efterblivne president – en av de värsta i amerikansk historia – snart kommer ersättas av andra mer lämpade för ämbetet och som kan reparera de skador han redan lyckats åstadkomma.”

Permalänk:
Böcker/Books
De hatade
Om EU-kris, modern fascism och den europeiska radikahögerns nya måtavlor.
Cocaina
Om kokainets blodiga produktion och pulvrets växande roll som bränsle i krig och politik. ENGLISH
Kött på flykt
Samlade essäer, krönikor och reportage om liv, död, knark, män, manipulation och megastäder.
Americanos - pocket
Politiskt resereportage om Latinamerikas radikala förvandling. Inbunden utgåva slutsåld.
Veganerna
Om djurrättsrörelsens genombrott och andra laddade frågor: Vem har rätt att döda och varför?
Aktuella seminarier
Recenserat
Sigve Indregard (red): Motgift - akademisk ­respons på den nye høyreekstremismen
Alana Lentin och Gavan Titley: The Crisis of Multiculturalism - Racism in a Neoliberal Age
Börje Olsson (red): Narkotika - om problem och politik
Kofi Annan m fl: War on drugs (rapport från Global Commission on Drug Policy)
Johan Anderberg: Cannabusiness
Antonio Salas: El Palestino - una infiltración de las redes del terrorismo internacional
Wendy Hunter, Kurt Weyland, mfl: Leftist Government in Latin America - Successes and Shortcomings
Sebastian Edwards: Left Behind - Latin America and the False Promise of Populism
Ingrid Betancourt: Även tystnaden har ett slut
Garry Leech: Beyond Bogotá - Diary of a Drug War Journalist in Colombia
Tom Feiling: The Candy Machine – How Cocaine Took Over the World
Alfredo Rangel (red): La batalla perdida contra las drogas: legalizar es la opción?
Marc Gonsalves, mfl: Out of Captivity - Surviving 1 967 days in the Colombian Jungle
Mike Davis: Evil Paradises – Dreamworlds of Neoliberalism
Nikolas Kozloff: Revolution! South America and the rise of the new left
Martin Sivak: Jefazo - Retrato íntimo de Evo Morales
Zoé Valdés: La Ficción Fidel
Bra platser
American Prospect
Counterpunch
Democracy Now!
Eurozine
Guardian Weekly
Information
La Jornada
Le Monde Diplomatique
New Left Review
OpenDemocracy
Sin Permiso
South of the Border News
The Economist
The Nation
Dagspress
Clarín (Argentina)
El Mercurio (Chile)
El Pais (Spanien)
El Tiempo (Colombia)
Folha de Sao Paulo (Brasilien)
La Razón (Bolivia)
La República (Peru)
Los Angeles Times (USA)
New York Times (USA)
Reforma (Mexiko)
Últimas Noticias (Venezuela)
Blogg
Akuhujan
Annika Dalén
Caracas Gringo
Dosis de personalidad
Drogsociologi
Erik de la Reguera
Erik Halkjaer
Erik Jennische
Fri abort
Karolina Ramqvist
George Monbiot
Henrik Jönsson
Isobel Hadley Kamptz
John Swedenmark
Jonas Thente
Kalle Palmås
Kulturekonomi
Lars Vilks
Latin America News Review
Latin American Thought
Linna Johansson
Marc Cooper
Memory in Latin America
Per Wirtén
Rasmus Fleischer
The Latin Americanist
Todos Somos Geckos
Upside Down World